Compania de tehnologie Lenovo conduce cu 19,3 milioane de unități, în condițiile în care livrările globale de PC-uri au crescut cu 9,6% de la an la an în trimestrul al patrulea din 2025, ajungând la 76,4 milioane de unități. Aceasta conform unui raport al International Data Corporation (IDC).
Raportul a explicat că încheierea suportului Microsoft pentru Windows 10 a contribuit la creșterea livrărilor de PC-uri. Cu toate acestea, IDC a subliniat că producătorii și-au mărit, de asemenea, stocurile ca răspuns la potențialele tarife și la deficitul global de memorie.
În plus, IDC a remarcat în continuare că, deși creșterea cererii a fost determinată în principal de sezonul sărbătorilor, deficitele de memorie prognozate pentru 2026 au determinat cumpărătorii și brandurile să își asigure stocurile.
"Dincolo de presiunea evidentă asupra prețurilor sistemelor, deja anunțată de anumiți producători, am putea vedea, de asemenea, specificațiile de memorie ale PC-urilor reduse în medie pentru a conserva stocul de memorie existent", afirmă Jean Philippe Bouchard, vicepreședinte de cercetare la IDC.
Compania tehnologică cu sediul în China Lenovo conduce clasamentul cu 19,3 milioane de unități de livrări de PC-uri în timpul trimestrului, o creștere de 14,4% față de 16,9 milioane de unități în T4 2024. HP Inc cu sediul în SUA a urmat cu 15,4 milioane de unități, semnalând o creștere de 12,1% de la an la an, în timp ce Dell Technologies a înregistrat 11,7 milioane de unități în timpul trimestrului.
Apple și ASUS ocupă locurile patru și cinci cu 7,1 milioane de unități și, respectiv, 5,4 milioane de unități de livrări de PC-uri, ambele înregistrând o creștere de la an la an de 0,2% și, respectiv, 10,9%.
| Top 5 companii, livrări mondiale de PC-uri tradiționale, cotă de piață și creștere de la an la an, T4 2025 (Rezultate preliminare, livrările sunt exprimate în milioane de unități) | |||||
| Companie | Livrări T4'25 | Cotă de piață T4'25 | Livrări T4'24 | Cotă de piață T4'24 | Creștere T4'25/T4'24 |
| 1. Lenovo | 19,3 | 25,3% | 16,9 | 24,2% | 14,4% |
| 2. HP Inc | 15,4 | 20,1% | 13,7 | 19,7% | 12,1% |
| 3. Dell Technologies | 11,7 | 15,3% | 9,9 | 14,2% | 18,2% |
| 4. Apple | 7,1 | 9,3% | 7,1 | 10,2% | 0,2% |
| 5. ASUS | 5,4 | 7,1% | 4,9 | 7,0% | 10,9% |
| Alții | 17,4 | 22,8% | 17,2 | 24,7% | 1,5% |
| Total | 76,4 | 100,0% | 69,7 | 100,0% | 9,6% |
| Sursă: IDC Quarterly Personal Computing Device Tracker, 12 ianuarie 2026 | |||||
În ceea ce privește cota de piață globală în T4 2025, Lenovo a deținut cea mai mare cotă cu 25,3%, HP Inc. cu 20,1% și Dell Technologies cu 15,3%. Apple și ASUS au înregistrat cote de piață de 9,3% și, respectiv, 7,1%, în timp ce alți producători au deținut 17,4%.
Pentru întregul clasament al anului 2025, Lenovo conduce cu 70,8 milioane de unități, în timp ce HP Inc urmează cu 57,5 milioane de unități. Dell a înregistrat 41,1 milioane de unități de livrări în 2025, în timp ce Apple și ASUS au livrat 25,6 milioane de unități și, respectiv, 20,6 milioane de unități în timpul anului.
Per ansamblu, anul 2025 a înregistrat 284,7 milioane de unități de livrări de PC-uri. Aceasta reprezintă o creștere de 8,1% de la an la an față de cele 263,3 milioane de unități înregistrate în 2024.
| Top 5 companii, livrări mondiale de PC-uri tradiționale, cotă de piață și creștere de la an la an, 2025 vs. 2024 (Rezultate preliminare, livrările sunt exprimate în milioane de unități) | |||||
| Companie | Livrări 2025 | Cotă de piață 2025 | Livrări 2024 | Cotă de piață 2024 | Creștere 2025/2024 |
| 1. Lenovo | 70,8 | 24,9% | 61,8 | 23,5% | 14,5% |
| 2. HP Inc. | 57,5 | 20,2% | 53,0 | 20,1% | 8,4% |
| 3. Dell Technologies | 41,1 | 14,4% | 39,1 | 14,8% | 5,2% |
| 4. Apple | 25,6 | 9,0% | 23,0 | 8,7% | 11,1% |
| 5. Asus | 20,5 | 7,2% | 18,0 | 6,8% | 13,4% |
| Alții | 69,3 | 24,3% | 68,3 | 25,9% | 1,4% |
| Total | 284,7 | 100,0% | 263,3 | 100,0% | 8,1% |
| Sursă: IDC Quarterly Personal Computing Device Tracker, 12 ianuarie 2026 | |||||
Citiți și: Livrările de smartphone-uri din Nigeria au crescut cu 29% în T3 2025, impulsionate de stabilitatea naira.
În perspectiva sa pentru 2026, IDC a avertizat că anul se anunță a fi „extrem de volatil".
Conform companiei, prețurile de vânzare ale PC-urilor vor crește în 2026, deoarece producătorii de PC-uri își deplasează prioritatea către sistemele de gamă medie și premium pentru a compensa costurile mai mari ale memoriei.
"IDC se așteaptă ca piața de PC-uri să fie mult diferită în 12 luni, având în vedere cât de rapid evoluează situația memoriei". A adăugat spunând "Dacă vă gândiți să cumpărați un PC nou, ar putea fi mai bine să faceți achiziția mai devreme decât mai târziu în acest an."
În ultimele luni, prețurile RAM și NAND/SSD au crescut brusc din cauza deficitelor create de cererea centrelor de date AI. Producătorii de PC-uri precum Lenovo și HP și-au mărit stocurile de memorie.
Cu toate acestea, IDC s-a temut că aceste stocuri vor fi probabil epuizate în câteva luni și vor duce la creșterea prețurilor și, potențial, la o schimbare a configurației PC-urilor.
Un cip
Deși se preconizează că livrările totale de unități vor înregistra o ușoară schimbare, valoarea generală a pieței este proiectată să crească. Acest lucru se datorează modului în care furnizorii de componente, producătorii de PC-uri și partenerii de canal vor ajusta prețurile pentru a se asigura că captează fluxurile de venituri.
"Deficitele de memorie afectează întreaga industrie, iar impactul va remodela probabil dinamica pieței în următorii doi ani. Gravitatea deficitului ridică riscul ca brandurile mai mici să nu supraviețuiască, iar consumatorii, în special pasionații de DIY, pot întârzia achizițiile sau pot redirecționa cheltuielile către alte dispozitive sau experiențe," a declarat Jitesh Ubrani, manager de cercetare la IDC's Worldwide Mobile Device Trackers.
Articolul Lenovo conduce clasamentul, livrările globale de PC-uri crescând cu 9,6% la 76,4 milioane de unități în T4'25 a apărut pentru prima dată pe Technext.


